Блок "Фізика"

Поясніть, які особливості має додаткове джерело світла, встановлене над кільцем, закріпленим у штативі. (5 балів)

Уважно перегляньте відеозапис. Поясніть принцип дії цієї іграшки. Коли, на вашу думку, пташка втамує свою спрагу? (5 балів)

Поясніть, чому полум’я свічки легко задувається гумовою грушею, а крізь лійку, навіть з меншої відстані, це зробити неможливо? (5 балів)

Розкрийте секрет посудини, яку ви бачите на демонстрації. Поясніть продемонстровані явища та маніпуляції. (5 балів)


Блок "Астрономія"

Космічний телескоп, зображений на відео планується запустити у найближчі роки. Він має розміщуватися у точці Лагранжа в системі Земля-Сонце. Поясніть, чим викликане таке його унікальне розміщення? (5 балів)

На відео та світлинах представлено горіння свічки у стані невагомості, що спостерігається на космічних станціях. Поясніть, чому форма та забарвлення полум’я докорінно відрізняються? (5 балів)

Нещодавно одна із космічних місій передала на Землю вражаючі запису галасу, що лунає на відео. Поясніть, який об’єкт є джерелом цього «галасу», що його може породжувати? (5 балів)

Цей об’єкт космічного походження сьогодні затоплено океаном. Науковцями він досліджується шляхом закладання свердловин. Поясніть, яку головну наукову загадку намагаються пояснити, досліджуючи цей об’єкт? (5 балів)


Блок "Біологія"

Палеонтологи привезли з експедиції знахідку, яку ви бачите. Ідентифікуйте цю тварину й визначте, у який період часу вона існувала. (5 балів)

На шальках терезів поставили вазони з рослинами, які ви бачите. Вранці їх полили і врівноважили терези. Яке положення займуть шальки терезів увечері? Відповідь обґрунтуйте. (5 балів)

На відео представлена рослина, яку У ХІХ столітті селяни відмовлялись вирощувати. Що було головною причиною відмови? (5 балів)

На боротьбу з чим маленьким хижаком міська влада Києва витратила чималі кошти. Нажаль марно. Ідентифікуйте його. Яку головну шкоду місту він наносить? (5 балів)


Блок "Географія"

У необробленому вигляді цей камінь не дуже привабливий. Але якщо розпиляти його навпіл або на тонкі пластини, а потім відполірувати, можна побачити неймовірні пейзажі, вежі, страусові пера, квіти, хмари, мох. Іноді малюнок виступає ніби з туману. У давнину оброблений у формі ока камінь містився в очниці статуй і служив для відлякування темних сил. Про який мінерал та його різновиди йде мова? (5 балів)

Взимку та навесні ми часто спостерігаємо за бурульками, що звисають з дахів. Однак існують особливі морські бурульки, або морські сталактіти, які зростають та висять під водою. Це явище було описано більш ніж 40 років тому, проте зняти процес народження бурульок вдалося тільки нещодавно. Де утворюються ці небезпечні бурульки і чому? Як вони називаються? Що заважало вченим зафільмувати процес їх утворення? (5 балів)

Ця територія на картах значиться як «пустеля», хоча це і не зовсім вірно. Монголи говорять: "У нас їх тридцять три, і всі різні!". Про яку територію йдеться? У чому полягає її різноманітність? (5 балів)

Ці гори, утворені живими організмами. цікаві не тільки мальовничими пейзажами та багатою флорою і фауною. Тут створилися особливі умови для збереження рідкісних i реліктових рослин, серед яких – більшість лікарських. Аналогічних ландшафтів в світі немає, адже у доісторичні часи вони були частиною бар'єрного рифу океану Тетіс. Що це за гори і де вони розташовані? (5 балів)


Блок "Хімія"

На відео юний дослідник продірявлює олівцем пакетик з водою. Але вода не витікає! Чи є у досліді хімічні явища? Чому не витікає вода? З якого матеріалу зроблений пакетик, та як структура цього матеріалу впливає на показаний дослід. (5 балів)

У кристалі-заційну чашу з водою додали трохи прожареного купрум (ІІ) сульфату, щоб довести, що у чаші саме вода. Чому вода загорілась першого разу? Чому друга, третя і т.д. спроби підпалити воду виявились безрезультатними? (5 балів)

На відео зображено відоме явище, що стало однією з причин поразки Наполеона під час Російської кампанії (поч. ХІХ ст.). Що це за явище? Який метал і чому має таку «поведінку»? Як це явище вплинуло на поразку Наполеона? (5 балів)

Над блідо-рожевим розчином, при додаванні невідомого реактиву, утворюється стійке блакитне кільце. Цю реакцію використовують для виявлення сполук деякого металу. Що це за метал? Чому кільце стійко трималось на поверхні і не змішувалось з основним розчином? Який реактив додавали у пробірку? (5 балів)